لوگوی بهمن آرا
Site Divider
بهمن آرا مقالات مقالات

 

۵ راهکار برای انتخاب یک سررسید زیبا


یک سررسید زیبا علاوه بر طراحی مناسب که محصول فعالیت تولید‌کنندگان است نیاز به انتخاب و اختصاصی‌سازی مناسب توسط مشتری دارد. طراح انتشارات بهمن‌آرا در این مقاله راهنمایی برای ساختن یک سررسید زیبا تهیه کرده‌است.

 


در این چند ساله که به عنوان طراح بهمن‌آرا فعالیت می‌کنم، همواره پیگیر این بوده‌ام که چگونه می‌توان سررسید را زیباتر ساخت؛ یا به بیان ساده‌تر، سررسید‌های زیبا و پرطرفدار چه ویژگی‌هایی دارند که سررسیدهای دیگر از آن محروم هستند. تجربیات من می‌گوید توجه بیشتر به چند نکته ساده می‌تواند تفاوت جدّی در نتیجه ایجاد کند که به شرح زیر آمده است:

 

1) داغی زیبا
اهمیت داغی زیبا و مناسب بیشتر از آن است که معمولا به نظر می‌آید؛ یک ضرب داغی مناسب می‌تواند نمای سررسید را متحول سازد. بنا به تجربه شخصی این 3 راهکار، می‌تواند نتیجه را بهبود بخشد:

 

الف) negative به جای positive
دو مدل طراحی داغی رایج است؛ اولی negative است که حاشیه متون و لوگو گود (داغ) می‌شود و به این ترتیب این نوشته‌ها برجسته به نظر می‌رسند و دومی positive است که خود طرح گود (داغ) می‌شود.
به تجربه‎ی شخصی طرح‌های negative بسیار زیباتر و گیراتر به نظر می‎رسند. بنابراین توصیه‌ می‌شود که شما از ضرب داغی negative برای سررسید‌های‌تان استفاده کنید.

نمونه داغی Negative

 نمونه‌ای از طرح داغی نگاتیو

 

نمونه داغی پوزیتو

نمونه ای از طرح داغی پوزیتیو

 

ب) ترمو به جای چرم مصنوعی
در مقاله انواع جلد سررسید، تفاوت ترمو و چرم مصنوعی توضیح داده شده است که پیشنهاد می‌کنم مطالعه نمائید.

اما کوتاه سخن همانطور که از اسم ترمو برمی‌آید نسبت به حرارت مقاوت بالایی دارد و این خاصیّت سبب می‌شود که طرح روی جلد به اصطلاح کاملا بسوزد. این سوختگی تفاوت رنگی ایجاد می‌کند که طرح را نمایان و برجسته می‌سازد.
در چرم مصنوعی طرح داغی ناواضح و مبهم خواهد شد. بنابراین پیشنهاد می‌شود که بر روی چرم مصنوعی داغی نزنید و به جای داغی، از طلاکوب و نقره‌کوب یا حتی پلاک استفاده کنید.

سررسید ترمو

 نمونه‌ای از طرح‌های ترمو

 

ج) نقره‌کوب به جای طلاکوب
در مورد جنس گالینگور که امکان داغی وجود ندارد معمولاً از طلاکوب استفاده می‌شود. به تجربه‌ی شخصی بسیاری از وجود نقره‌کوب اطلاعی ندارند؛ اما باید اذعان داشت که طرح نقره‌کوب در بسیاری از موارد، جذاب‌تر از طلاکوب است.

 نقره‌کوب درج شده روی جلد گالینگور

 نمونه‌ای از طرح نقره‌کوب 

 

2) کاغذ زیباتر
در بازار کاغذهایی وجود دارد که استفاده از آن‌ها نیز می‎‌تواند سبب زیبایی مضاعف شود. برای مثال نوعی کاغذ به نام "کاغذ قرآنی" (کاغذ کرم) این قابلیت را دارد. استفاده از این نوع کاغذ با استقبال زیادی بین مشتریان مواجه شده است؛ هر چند که استفاده از این نوع کاغذ، سررسید را مقداری گران‏تر می‌سازد.
نکته1: برخی از تولیدکنندگان سررسید برای این که بتوانند سررسید‌شان را با قیمت نازل‌تری ارائه کنند، کاغذ سفید را با چاپ رنگ می‌کنند؛ در این حالت احتمال یک مشکل بسیار بزرگ، فراوان است؛ این که صفحات مختلف سررسید یک رنگ درنیایند.
برای این که از این مشکل احتراز کنید، حتماً این موضوع را از تولیدکننده جویا شوید. ضمناً یک روش ساده برای تست نمونه وجود دارد؛ این که یک تکه از کاغذ سررسید را پاره کنید. در صورتی‌که مغز کاغذ کرم باشد، می‌توانید مطمئن شود که تولیدکننده از کاغذ کرم استفاده کرده است.

تست سررسید کاغذ کرم

تست اصالت کاغذ کرم


نکته 2: در صورتی که به هر دلیلی تمایل ندارید ازکاغذ کرم استفاده کنید، پیشنهاد ما استفاده از کاغذ "سفید اندونزی 70 گرم" است.

 

3) درج لوگو به جای تِرام
از سال‌های دور رایج بوده که در صفحات سررسید، طرح کم رنگی از لوگوی سازمان‌ها در متن صفحات به عنوان "ترام" درج می‌شد. در سال‌های اخیر این مدل طراحی از اقبال کمتری برخوردار شده است. دلیل این موضوع به احتمال بسیار زیاد آن است که مصرف کنندگان نهائی علاقه‌ای به استفاده از این مدل سررسیدها ندارند و ترجیح می‌دهند که متن صفحات داخلی سررسیدشان ساده و عاری از طرح باشد.
پیشنهاد می‌شود که به جای ترام متن صفحات، از لوگوی سازمان در یکی از حواشی صفحه استفاده شود.

 

نمونه ترام داخلی صفحات

نمونه‌ی درج لوگو در صفحات به جای ترام داخلی در متن صفحات سررسید 

 

4) طرح ساده به جای گل‌درشت
به زعم عموم استفاده‌ کنندگان نهائی، سررسید یک کالای کاربردی است تا یک اثر هنری؛ برخی از طراحان علاقه دارند که از طرح‌های گل‌وبوته‌ و یا تذهیب‌های مختلف -یا به اصلاح ما گرافیست‌ها طرح‌های "گل‌درشت" - در فرم ظاهری صفحات استفاده کنند.
استفاده از این طرح‌ها - که هر کدام در جای خودشان زیبا هستند- ممکن است کارکرد اصلی سررسید را مخدوش کند. بنابر آزمون‌ بازار بهمن‌آرا، استفاده‌کنندگان نهایی عموماً ترجیح می‌دهند که طرح داخلی ساده، شیک و کاربردی باشد تا هنری.
پیشنهاد ما این است که برای داشتن سررسید جذاب، به جای طرح‌های گرافیکی از خلاقیت‎‌های دیگر بهره گرفته شود.

نمونه طراحی صفحات داخلی سررسید بهمن‌آرا

 

5) هارمونی
یکی از جزئیات مهمی که می‌تواند زیبایی سررسید را دو چندان کند، هارمونی بین اجزای سررسید است. برای مثال پیشنهاد می‌کنیم که تا رنگ جلد سررسید با رنگ روبان یا کِش و حتی بدرقه سررسید هم‌خوانی داشته باشد.

هارمونی بین رنگ جلد، نخ دوخت و کش


 

 
Page Divider
Site Divider